Välkommen till påskhelgen i Tenstakyrkan!

På Skärtorsdagen kl. 19.30 firar vi Getsemanestund till minne av att Jesus firade den sista måltiden med sina lärjungar och att han i den måltiden instiftade nattvarden som gemenskapshandling i den kristna kyrkan.

 

På Långfredagen kl. 11.00 håller vi en minnesgudstjänst för att Jesus blev korsfäst och att han gav sitt liv frivilligt för att de som tror på honom skall få leva med Gud för evigt.

 

På påskdagen kl. 11.00 firar vi att Jesus uppstod på den tredje dagen, så som han förutsade att han skulle göra och att det är ett tecken för alla människor att den som tror på honom skall bli uppväckt från döden, för att få leva tillsammans med Gud.

 

På Långfredagen sjunger kören Espérance och på Påskdagen sjunger Tensta Gospel Choir.

 

Välkommen till att fira gudstjänst med oss i Tentakyrkan!

Publicerat den 13 april