Söndagen 14 Juni mellan kl. 10- ca. 13-14 har vi en Naturvandring i Hässelby-Lövsta

Söndagen 14 Juni mellan kl. 10- ca. 13-14 har vi en Naturvandring tillsammans men Göran Kvernes i Hässelby-Lövsta som avslutas med en andakt innan vi rundar av med fika. Det kommer nu inte bli en pilgrimsvandring (som kräver mer koncentration och kontemplation) då vi får ta del av givande naturkunskap där i Lövsta.

Vi träffas på parkeringen vid Lövsta Koloniområde kl. 10.00. Planera resan så att hinner i tid. Ni som reser kommunalt kan åka med Buss 119 (från Spånga o vidare) eller 541 (från Vällingby lr Jakobsberg) till busshållsplats Lingonrisgränd. Eventuellt så kan någon av oss möta upp vid busshållplatsen och visa vägen till Koloniområdet. Alla tar med sig egen matsäck och dryck efter eget behov.

 

Anmälan till petri.kinnunen@tenstakyrkan.se 

Publicerat den 7 juni